Opublikowano:

Jak szukać bursztynu na plaży?

Bursztyn nazywany jest złotem lub skarbem Bałtyku. To niezwykle piękny kamień ozdobny, będący zastygłą żywicą dawno wymarłych drzew, które rosły na naszych terenach w eocenie. Konkretnie chodzi o drzewa iglaste – Pinus succinifera, Pseudolarix wehri lub Sciadopityaceae (badacze nie są zgodni). 

Jak szukać bursztynu?Największe złoża bursztynu znajdują się w Obwodzie kaliningradzkim, niemniej Polska również może pochwalić się tym pięknym skarbem. Często bryłki bursztynu można odnaleźć na polskich plażach. Jak jednak szukać, by poszukiwania zakończyły się owocnie?

Wiele osób poszukuje bursztynów jako pamiątki. Chodzi tu głównie o turystów, którzy nie wyobrażają sobie wracać z pustymi rękami. Na plaży poszukują więc wspaniałych muszli oraz właśnie bursztynów, które są niejako symbolem Morza Bałtyckiego.

Jak szukać bursztynu na plaży

Najlepiej wybrać się na plażę po sztormie. Wówczas jest wielce prawdopodobne, że odnajdziemy na plaży wyrzucone z morza bursztyny. Częstokroć bryłki schowane są pośród wodorostów i traw wodnych, wyrzucanych w czasie sztormów na brzeg – warto zatem je przeszukiwać. Bursztyn może być również schowany wśród ciemniejszych kamyczków. Rzadko występuje sam i raczej nie warto liczyć, że będzie leżał na piasku i czekał na znalazcę. Bursztynów naprawdę trzeba poszukać, aby je znaleźć.

Jednym ze sposobów jest również przesiewanie wody. Bursztyny są lżejsze od innych kamieni i wypłyną na wierzch – po tym możemy je poznać. Jeśli zaś wybierzemy się na plażę w nocy, z pewnością zabłysną w świetle latarki, dzięki czemu ich poszukiwanie będzie częściowo ułatwione.

Wielu specjalistów podkreśla jednak, że wcale nie tak łatwo odnaleźć bursztyn w lecie. Najlepszą porą na jego poszukiwanie są miesiące od grudnia do kwietnia. Musimy również zwrócić uwagę na pogodę – wiatr powinien wiać z północy lub też z północnego-wschodu – czyli od morza. Zimowe sztormy niosą ze sobą zdecydowanie więcej bursztynów – być może ze względu na temperaturę, która sprzyja zasoleniu niezamarzniętych wód i wypłynięciu lekkiego bursztynu z głębin na powierzchnię. Niestety, podobna sytuacja nie ma miejsca w czasie letnich burz, choć – jeśli dopisze nam szczęście – również i w lecie znajdziemy na plaży bryłkę tego skarbu.

Warto przeczytać

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?bursztyn.pl

Czy bursztyn jest cenny? Jak oszacować jego wartość?

Gdzie kupić biżuterię z bursztynem?