Opublikowano:

Czy bursztyn jest cenny – jaka jest jego wartość?

Bursztyn to materiał znany ze swoich cennych właściwości estetycznych. Biżuteria z bursztynem jest coraz bardziej poszukiwana, dlatego też coraz częściej można spotkać się z ogłoszeniami firm skupujących ten wartościowy surowiec.

skup bursztynuBursztyn – prastara, skamieniała żywica charakteryzująca się niezwykłymi walorami wizualnymi. Ze względu na które na stałe zagościł w świecie jubilerstwa. Piękna, głęboka kolorystyka bursztynu to powód, dla którego surowiec ten – bez względu na panujące czasy – zawsze posiada duże grono zwolenników.

Ostatnio odnotować można nawet swoistą modę na bursztyn. Co więcej, jest to materiał poszukiwany również ze względu na jego cenne właściwości prozdrowotne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest to surowiec, który jest w cenie.

Największe skupiska bursztynu obejmują między innymi tereny Morza Bałtyckiego. Co więcej bursztyn zdaje się ostatnio pokazywać w nadbałtyckich okolicach w coraz większych ilościach. Przyciąga tym samym coraz większe grono poszukiwaczy, którzy doceniają jego walory.

Najwyższe ceny oferowane są za duże bryły, nie bez znaczenia jest też stopień przejrzystości, gładkości, obecność uszkodzeń, zdatność do ewentualnej późniejszej obróbki.

Za okazałą, piękną sztukę bursztynu można otrzymać nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że wiele zależ będzie od twoich zdolności handlowych. Jeżeli trafisz do grona szczęśliwców, którzy znaleźli jantar i będziesz chciał go sprzedać dobrze to zaplanuj. Być może nie warto sprzedawać go za okazyjną, zaniżoną cenę miejscowym jubilerom. Bardziej opłacalne może okazać się znalezienie dobrego skupu. W takim miejscu możesz liczyć na atrakcyjne ceny i płatność gotówką. Dobrym rozwiązaniem może być wystawienie bursztynu na aukcji.

Warto przeczytać

Jak szukać bursztynu na plaży?

Ile kosztuje biżuteria z prawdziwego bursztynu?

Sprawdź ofertę pięknej biżuterii z bursztynem w sklepie bursztyn.pl